Bir kadın girişimci Gamze Cizreli ( BigChefs ) – Yeniden Başlangıç

Bir kadın girişimci Gamze Cizreli ( BigChefs ) – Yeniden başlangıç

Kadınlar gününü de içinde bulunduran mart ayında sizlere gerçek bir girişimcilik hikayesinden bahsetmek istiyorum. Aslında açık açık başarı öyküsünü sizlerle paylaşacaktım ancak -pek okumayı sevmeyen bir millet olduğumuz için uzun yazılar gözümüzü korkutmasın diye- kısa geçeceğim. Hatta Gamze Cizreli kendini anlatmak için öyle bir konulara girmiş ki inanın sizlere girişimcilik için anlatacağım neredeyse bütün konulara değinmiş. 

Kısaca konuya giriş yapıp sizi Gamze Cizreli’nin anlatımına bırakacağım.

Girişimcilik; tam bitti denilen yerde yeniden başlamaktır. Hep duyarız “her şey tam bitti derken yeniden başladı” diye. 

Sizce bu bir kurmaca mı yoksa gerçekten başarılı olanların ortak noktası mı? 

Bence başarılı olanların ortak noktası. Çünkü başarılı olan insanların neredeyse hepsinde bir başarı hikayesi vardır. İnsanlar genellikle son noktada harekete geçerler. Düzeni yerinde olan çoğu insan bu çıkışı gösteremez. Çünkü düzen bozmak kolay değildir.

Hayat bir maraton. Bir yarış biter diğeri başlar. Önemli olan her yeni bir yarışın başlangıcında, yeni bir kazanma fırsatını elde edeceğimizi unutmamak ve çıkacağımız kadar yarışa çıkıp başarı şansımızı artırmak.

Gamze Cizreli’de düzeninin bozulduğu bir dönemde BigChefs ile bu yarışa çıkanlardan..

BigChefs projesi nasıl ortaya çıktı?

2006 yılında özel hayattaki dalgalanmalar ve belli bir bitiş, hayata sıfırdan yeniden başlamama neden oldu. Hakikaten dibe vurup bunların hepsini geride bırakarak BigChefs’le hayata sıfırdan yeniden başladım. Param yoktu. 30’larımın sonlarını yaşadığım bir andı. Ailenizden yardım isteyemiyorsunuz. Bu durumda sıfırdan çıkmanız gerekiyor. O dönemde herkes bana iyi bir yerde yönetici olabileceğimi söylüyordu. Ama bu benim aklıma bile gelmedi. Hiçbir şeyim yok ama bir yerden bulurum diye düşündüm. Gerçekten de öyle. İyi bir fikriniz varsa, o fikrinizi iyi yapacağınıza inanıyorsanız o işin finansmanını bulursunuz. Her yere dosya hazırladım. Bu proje kafamda oluşmuştu. Biraz banka desteğiyle, borçla ve güvenle bu işe başladım. Demek ki önceden yaptığım işlerden güven oluşmuş. Çünkü bugün benim mimarım burayı yaparken, “Ben sana burayı yapacağım, sen burayı açtıktan sonra bana parayı verirsin” dedi. Projemin başarıya ulaşacağına inandı ki, bana destek verdi. Ankara’da ilk restoranımızı açtık ve çok başarılı oldu. Ardından Ankara’da 2, Gaziantep’te 1 ve İstanbul’da 2 şube açtık. Şu an 15 milyon ciroluk bir hedefe ulaştık. Sadece Aralık 2007’den beri bu sayılara ulaştık. Söylenince mucize gibi görünüyor ama bugünlere gelmek kolay olmadı. Ekibim çok iyiydi ve hepsi bana inandı. Hep beraber sıfırdan bir mucize yarattık.