Bitcoin ve Kripto Para nedir? Nasıl alınır, satılır?

Kripto paralar, her yerde herkese anında ödeme imkanı sunan, merkezi olmayan dijital paralardır. Bitcoin ise bunlardan bir tanesi ve en popüler olanıdır. Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuş ve 2009 yılından bu yana sanal dünyada dolaşımdadır. Bitcoin ve diğer kripto paralar satın alınabilir, satılabilir ve diğer para birimleriyle takas edilebilirler. Kripto para kullanıcıları gizli anahtarlarıyla ağdaki işlemlerinin sahipliğini ispatlar ve kendilerine ait değeri harcayabilir, yeni sahibine transfer edebilirler.

Kripto paralar doğrudan transfer imkanına sahiptir. Hiçbir aracıya ihtiyaç duymaz. Bunun yanında internet üzerinden kabul eden iş yerlerinden alışveriş yapılabilir. Gönderim kaynağını ve alıcıyı tespit etmek zordur. Hesaplarınızı gerekli güvenlik tedbirlerini aldığınız takdirde sizin dışınızda hiç kimse kontrol edemez ya da el koyamaz. Her ne kadar güvenilirliği ile ilgili haberler çıksa da bu güvenlik zaafları kripto paraların kendi altyapısından kaynaklanmamaktadır. Aracı kuruluşların güvenlik eksikliklerinden kaynaklanmaktadır.

Türkiye’de kripto para borsası şimdilik diğer ülkelerdeki gibi gelişmemiştir. Genellikle Bitcoin, Ethereum azda olsa Ripple alımları doğrudan TL olarak ülkemizdeki borsalardan alınabilmektedir. Yani şu an 1400’ün üstündeki kripto paraların sadece bir kaç tanesini ülkemizdeki borsalardan direk olarak alabiliyoruz. Ancak ülkemizdeki borsalardan aldığımız Bitcoin, Ethereum yada Ripple kripto paralarını, almak istediğimiz para biriminin bulunduğu borsaya aktarıp exchange yani değiştirme yöntemi ile bozdurup istediğimiz para birimini satın alabiliyoruz. Yine bozdurmak istediğimiz de aynı yöntemle ters işlemler yapıp paramızı alabiliyoruz.

Bu güne kadar onlarca işlem yapmış birisi olarak yaptığım bütün işlemler olumlu sonuçlandı. Sadece bir seferinde aracı kuruluşun aşırı yoğunluğa karşılık verememesi nedeni ile gecikme yaşadım. İşlemleri düzgün yapıp, doğru adımları attıktan sonra sorun olacağını düşünmüyorum.

Bu yazımda sizlere kısa ve öz olarak Bitcoin ve Kripto Paralar hakkında bilgilendirme yaptım. Sayfalarca anlatılanları ve kafa karışıklıklarını gidermek için sadeleştirdim.

Gelecek yazımda sizlere alım-satım işlemlerini nasıl yapacağınızı ve kripto para alım-satımı yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını anlatacağım.

Görüşmek üzere..