Türkiye üzerinden bitcoin ve kripto para nasıl alınır, satılır?

Daha önceki yazılarımda sizlere bitcoin ve kiripto paralar hakkında kısa bir bilgi vermiştim. Kafa karışıklığı oluşturan sayfalarca açıklamaları sadeleştirip, bu alanda ilgili olan kişilerin aydınlanmasını sağlayıp, gelecek yazımda Türkiye’den bu alım satımları nasıl yapacağınızı anlatacağımı dile getirmiştim.

Bu yazımda kripto paralar ile ilgilenip yatırım yapmak isteyen kişilerin, Türkiye’den bitcoin, ethereum yada diğer 1000 lerce kripto parayı nasıl alıp-satacağını anlatacağım.

Öncelikle bir kripto para alıp-satabilmek için bir alım-satım yapan borsaya ihtiyacımız var. Şu an hali hazırda bulunan borsaların çoğunluğu sadece almış olduğunuz kripto paraların diğer paralara exchangeini yani çevirme işlemini yapabilmektedir. Genellikle karşılaşılan bir durumdan bahsetmek gerekirse, kişiler farkında olmadan alım-satım yapamayan bir borsaya üye olup bir kripto para almaya çalışıyorlar. Sonrasında böyle bir alımın olmadığını görüp o işlemden vazgeçiyorlar ve bu da o kişilerin zaman kaybına neden oluyor.
Başta da dediğim gibi bu işlemi yapabilmek için kripto para alım-satım yapan bir borsayı bulup ona üye olmamız gerekmekte.

Peki her para birimi her borsada alıp-satılıyor mu?

Tabi ki hayır.
Alım-satım yapan borsalar genellikle bitcoin, ethereum ve ripple gibi belli başlı kripto paraların satışını yapıyorlar. Sizlerde öncelikle bu para birimlerinden birini satın almalısınız. Alım yaptıktan sonra almak istediğiniz diğer kripto para biriminin borsasına üye olup, satın almış olduğunuz bu para birimini bu borsaya aktarmalısınız ve orada exchange yani almak istediğiniz para birimine çevirmelisiniz. Bu sayede almak istediğiniz kripto para birimini satın almış oluyorsunuz.
Yine almış olduğunuz kripto paralarınızı nakite çevirmek istediğinizde, aynı yolla ters işlem yaparak önce ilk almış olduğunuz para birimine çeviriyor, sonrasında ilk satın aldığınız borsaya aktarıyor ve bu borsada satıp banka hesaplarınıza TL, USD yada EURO olarak aktarabiliyorsunuz.

Genellikle ilk alımlar bitcoin ve ethereum olarak alınıp, sonra diğer para birimlerine çevriliyor.

Bitcoin veya Ethereum Nasıl Alırım?

Öncelik alım işlemleri iki yönlü oluyor.

Birinci yöntem; Türkiye dışında kredi kartı ile satış yapan siteler üzerinden alım yapmak. Burada yurt dışı alımlarına açık bir kredi kartınız ile bu borsalara üye olup satın alma işlemi yapabilirsiniz.

İkinci yöntem ise; Türkiye’de EFT/HAVALE yaparak alım yapmak. Bu yöntem için Türkiye’de benim kullandığım iki platform var. Reklam olmaması adına burada isim paylaşmıyorum ama araştırdığınızda bulacaksınız. Bunlardan birine üye olup, borsanın banka hesap numarasına EFT/HAVALE yaparak TL nizi aktarıyorsunuz. Sonrasında kullanıcı panelinizden aktarmış olduğunuz TL kadar direk olarak alım yapabiliyorsunuz.

Bitcoin veya Ethereum Nasıl Satarım?

Yukarıda cümle aralarında bahsettim ancak tekrar etmem gerekirse, satım işlemlerinizi şu an Türkiye’den yapabilirsiniz. (Bu sadece bir öneridir).
Yurt içi yada yurt dışından almış olduğunuz bitcoin yada ethereum kripto paralarınızı, yada alım yapıp diğer paralara çevirip kazanç elde ettiğiniz ve sonrasında tekrar bitcoin yada ethereum’a çevirdiğiniz diğer kripto paralarınızı TL’ye çevirmek istediğinizde, Türkiye’deki üye olduğunuz yada olacağınız borsaya bitcoin yada ethereum olarak aktarıp, TL’ye çevirip, banka hesabınıza EFT/HAVALE yaparak nakite çevirmiş oluyorsunuz.

Sizlere burada anlatmış olduğum bilgileri tamamen kendim deneyimlediğimi ve bu işlemlerin her aşamasını bizzat yaparak test ettiğimi bildirmek isterim.

Gelecek yazılarımda sizlere “hangi kripto para birimlerine yatırım yapılabilir? ve nedenlerini anlatacağım.

Görüşmek üzere..