Covid-19 – Coronavirus ( Koronavirüs ) hakkında bilmeniz gerekenler.

Covid-19 – Coronavirus ( Koronavirüs ) hakkında bilmeniz gerekenler.

Wuhan koronavirüsü ısıya dayanıklı değildir ve 26-27 derecelik sıcaklıkta ölür. Bu nedenle, daha fazla sıcak su için. Korunmak için arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza daha fazla sıcak su içmelerini söyleyebilirsiniz. Güneş’e çıkın. Ilık su içmek tüm virüsler için etkilidir. Buzlu su içmemeye çalışın, unutmayın!

Koronavirüs hakkında doktor tavsiyesi:

1. Oldukça büyük boyuttadır (hücre yaklaşık 400-500nm çapındadır), bu nedenle herhangi bir normal maske (sadece N95 özelliği olan değil) filtreleyebilmektedir.

2. Virüs metal yüzeye düştüğünde en az 12 saat yaşamaktadır. Bu nedenle, herhangi bir metal yüzeyle temas ederseniz, ellerinizi sabunla iyice yıkayın.

3. Virüs 6-12 saat boyunca kumaşta aktif kalabilir. Normal çamaşır deterjanı virüsü öldürür. Günlük yıkama gerektirmeyen kış kıyafetlerinde virüsü öldürmek için güneşin altına koyabilirsiniz.

Önleme hakkında:

Korunmanın en iyi yolu halka açık şeylere dokunmamaktır, bu gibi durumlarda ellerinizi sık sık yıkamanız gerekir. Virüs sadece 5-10 dakika boyunca ellerinizde yaşayabilir, ancak bu 5-10 dakika içinde çok şey olabilir (gözlerinizi ovalayabilir veya burnunuza bilmeden dokunabilirsiniz) yapmamaya özen gösterin.

Ellerinizi sık sık yıkamanın yanı sıra, hala boğazınızdayken (akciğerlerinize damlamadan önce) mikropları ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için Boğaz Gargarası ile gargara yapabilirsiniz.

Çok dikkatli olun ve bol bol su için.